af Henrik Jensen
28. september 2017 11:19
Microsoft er begyndt at udsende informationer om en opgradering af sikkerheden i forhold til Dynamics 365 Online, som kan få indflydelse på brugere af Dynamics 365.
Hvad handler det om?
Til at håndtere sikkerhed anvendes bl.a. en protokol kaldet TLS (Transport Layer Security). TLS benyttes i forskellige versioner TLS 1.0, 1.1 og 1.2.
Når den næste version (Dynamics 365 9.x) frigives online understøttes kun TLS version 1.2.
Hvem kan blive berørt?
Det er vigtigt at pointere at ændringen alene berører dem som benytter Dynamics 365 Online version 9.x (Den nye version som frigives omkring den 1. oktober 2017)
Man kan blive berørt på forskellig vis:
- Hvis man benytter en ældre version af Windows
- Hvis man bruger ældre browsere
- Hvis TLS 1.2 ikke er aktiveret i sin browser
- Hvis plugins og Windows applikationer, som integrerer med CRM benytter en ændre version af .NET Framework
Hvad kan du gøre?
Det er primært netværksadministratorer og udviklere der skal være opmærksom på problemet, og som kan gøre noget for at afbøde, analysere og løse problemet.
Læs overordnet om problemet (Engelsk): TLS 1.2 support at Microsoft...
Læs detaljeret om problemet og løsningerne (Engelsk): Solving the TLS 1.0 Problem...
af Henrik Jensen
28. september 2017 08:00
Jeg flyttede for nyligt SQL Server på et hostingcenter, og stødte i den forbindelse på en sjælden fejl.
Den nye SQL Server havde følgende karakteristika:
- SQL Server 2016 Standard Edition
- 2 Instanser (CRM 2015 og CRM 2016)
SQL Serverens navn var xxHOSTCRMSQL-STD (xx er opfundet for at skjule kundens identitet). Med dette navn skulle de 2 instanser så have følgende navne:
- xxHOSTCRMSQL-STD\MSSQLSTD2015
- xxHOSTCRMSQL-STD\MSSQLSTD2016
I forbindelse med etableringen af instanserne fremkom der en fejl som indikerede at server-delen af navnet (xxHOSTCRMSQL-STD) på instansen var for langt. Jeg troede at vi var ovre den tid med korte navne på servere...men nej!
Navnet på serveren skulle ændres (til xxHOSTSQL-STD), og dem som har prøvet det på en server som har installeret SQL Server ved at det gør man ikke bare. Normalt skal man afinstallere og installere SQL Serveren igen efter ændringen af serverens navn. Men sådan er det ikke med SQL Server 2016. Den kan godt finde ud af at omdøbe SQL Serveren og dens instanser..hurra Microsoft - langt om længe!
Jublen varede dog kun til at CRM-organisationerne skulle flytter, så fremkom følgende ballade:

Så havde ændringen af navnet på serveren alligevel ikke slået igennem alle steder, på trods af at dette blev indikeret i navnet når man åbner de 2 instanser på SQL Serveren.
Løsningen
Løsningen var at fjerne det forkerte navn på de 2 instanser og oprette disse igen. Dette gøres således:
- Åbn SQL Serveren med den ønskede instans.
- Klik, med den højre musknap, på instansen og vælg New Query.

- Indtast og eksekver følgende kommando for at identificere navnet på instansen: select @@servername
Resultatet er: xxHOSTCRMSQL-ST\MSSQLSTD2015, altså det forkerte navn.
- Fjern navnet ved at eksekvere følgende kommando: SP_DROPSERVER "xxHOSTCRMSQL-ST\MSSQLSTD2015"
- Opret det nye navn ved at eksekvere følgende kommando: SP_ADDSERVER "xxHOSTSQL-STD\MSSQLSTD2016", local
- Tjek evt. navnet ved at eksekvere følgende kommando: SP_HELPSERVER

af Henrik Jensen
27. september 2017 08:44
Microsoft har frigivet en tidlig udgave (Preview Release) af et nyt værktøj: Data Loader for Microsoft Dynamics CRM Online. Frigivelsen er dog, indtil videre, forbeholdt Nord Amerika.
Formålet med dette værktøj er at man kan importere store mængder data ind i CRM, hvor dataene f.eks. ligger i flade filer (csv, xml mv.).
På et senere tidspunkt vil værktøjer endvidere kunne eksportere data fra CRM Online.

Læs mere (Engelsk): Preview feature: Data Loader for Microsoft Dynamics CRM Online...
af Henrik Jensen
22. september 2017 14:02
Jeg har tidligere oplevet fejlen "The current active key (KeyType: CrmWRPCTokenKey) is expired" i tidligere versioner af CRM, men nu er det ligesom at fejlen er ved at dukke op igen.
Senest har jeg oplevet fejlen i følgende setup:

Løsningen
Ved ovennævnte CRM-setup var løsningen følgende:
FrontEnd-servere
- Åbn en Kommandoprompt (Eleveret) og indtast følgende kommando: "C:\Program Files\Microsoft Dynamics CRM\tools\Microsoft.Crm.Tools.WRPCKeyRenewal.exe" /R
- Lav en IISRESET
BackEnd-server
- Genstart følgende Services:
- Microsoft Dynamics CRM Asynchronous Processing Service
- Microsoft Dynamics CRM Asynchronous Processing Service (maintenance)
- Åbn en Kommandoprompt (Eleveret) og indtast følgende kommando: "C:\Program Files\Microsoft Dynamics CRM\tools\Microsoft.Crm.Tools.WRPCKeyRenewal.exe" /R
- Genstart følgende service:
- Microsoft Dynamics CRM Monitoring Service
af Henrik Jensen
19. september 2017 14:00
Marketinghajen Flemming Bækdal fra firmaet For A Fact, har gjort mig opmærksom på at Microsoft har besluttet at ændre markant på deres licensformer i Dynamics 365.
Den store nyhed er, at Microsoft ikke i fremtiden vil operere med 2 overordnede licensmodeller (Business og Enterprise) i Dynamics 365 i fremtiden. I stedet vil licenserne blive funktionsorienteret...en form for á la carte, hvor man betaler for det man bruger.
Her er et skærmbillede at den nye opdeling, som benytter en Apps-tilgang:

Link til et blogindlæg om nyheden (Engelsk): Dynamics 365 – Kicking the Hornets Nest...
af Henrik Jensen
18. september 2017 08:04
I forbindelse med installation og konfiguration af Dynamics 365 Onpremise, vil man rende ind i et irriterende problem som vedrører Sandbox-processer og en fejl vedrørende Trace directory.
Fejlene forekommer primært ved implementering af Opdatering 2.1.
Fejlen vedrørende Sandbox-processer forekommer primært hvis man har selvudviklede plugins eller implementeret løsninger med plugins, og medfører at CRM kører en del langsommere end normalt, og man vil se at CRM-serveren bruger op til 100% CPU. Fejlen forekommer også hvis man benytter en eller flere Backend- og Frontend-servere.
Fejlen vedrørende Trace directory kan man se i Event Vieweren, hvor der vil optræde rigtig mange fejl som indikerer "Invalid Trace Directory". Fejlen har eksisteret siden CRM-version 2011. Læs tidligere blogindlæg: Fejlmeddelelse samt aktiveres af sporing i MS CRM 2011...
Faktisk hænger de to fejl sammen.
Løsningen
Løsningen er tildels ulogisk, idet man skal angive et trace directory (logisk) men også enable tracing (ikke logisk). Vær opmærksom på at det medfører at der bliver oprettet trace-filer i det directory man angiver.
Man kan enten benytte Powershell og køre følgende kommandoer på CRM-serveren/serverne:
Add-PSSnapin Microsoft.Crm.PowerShell
$Setting = Get-CrmSetting TraceSettings
$Setting.Enabled = $True
$Setting.CallStack=$True
$Setting.Categories="*:Error"
$Setting.Directory="C:\Program Files\Microsoft Dynamics CRM\Trace"
Set-CrmSetting $Setting
Man kan også oprette følgende i Registreringsdatabasen (Registry), under HKLM\Software\Microsoft\MSCRM:
Key |
Type |
Indstilling |
TraceDirectory |
String |
C:\Program Files\Microsoft Dynamics CRM\Trace |
TraceEnabled |
DWORD |
1 |
SandboxHostMinWorkerProcesses |
DWORD |
1 |
af Henrik Jensen
9. september 2017 09:33
Microsoft har frigivet den tredje opdatering til MS CRM 2015 Onpremise, nemlig Opdatering 0.3 (Update 0.3). Opdateringen indeholder atter en meget lang liste med fejlrettelser.
Vær opmærksom på, at denne opdatering ikke kan benyttes sammen med Opdatering 1.2, som primært er tiltænkt CRM-installationer som skal opgraderes til Dynamics CRM 2016/365.
Opdatering af MS CRM til Outlook-klienten er denne gang inkluderet i denne version. Man kan enten opdatere Outlook-klienter som benytte version 7.0.x.x frigivet til CRM til Outlook-klienten eller Outlook-klienterne kan opgraderes til 7.1.1 (anbefales).
af Henrik Jensen
6. september 2017 11:42

Firmaet Inogic har, for en del tid siden, udviklet værktøjet Click2Clone, som har til formål at klone poster i CRM. Ikke bare standard-entiteter men også brugerdefinere entiteter.
Værktøjet er ikke gratis, men man kan downloade det, fra AppSource, og benytte det gratis i en periode.
Læs mere om værktøjet her (Engelsk): Click2Clone - Clone Dynamics CRM/365 Records...
Senest har Inogic opdateret værktøjet med følgende funktionaliteter:
- Kloning af poster baseret på hierarki
- Kloning af poster ved brug af Arbejdsprocesser (Workflow)
- Anvendelse af præ- og postfix af poster ved kloning
af Henrik Jensen
2. september 2017 09:12
Når man lukker en Ordre i CRM så bliver Ordren samt tilhørende Produkter deaktiveret.
Hvis man ønske at ændre en ting ved en lukket Ordre eller dens Produkter er det, som udgangspunkt, ikke muligt, da den jo er lukket. Men det er faktisk muligt at genåbne en Salgsmulighed, Tilbud og Ordre med en Arbejdsproces (Workflow).
Arbejdsprocessen (Workflow) og indstil følgende:

Man kan også indstille statussen til Ny.
Efter aktivering af Arbejdsprocessen (Workflow'et) kan man køre det i forhold til den eller de Ordrer man ønsker genåbnet.
Vigtigt!
Når man genåbner et Tilbud eller en Ordre, skal man være opmærksom på, at det kan påvirke diverse rapporter i forhold til Pipeline, Hvornår Tilbud og Ordrer er lukket mv.
Når man f.eks. atter lukker en Ordre, vil CRM automatisk udfylde datoer for hvornår Ordren er lukket, og disse felter har man ikke mulighed for at påvirke, med mindre man har databasen til rådighed...og det er ganske usupporteret at ændre data direkte i databasen.