af Henrik Jensen
24. oktober 2013 12:55
Jeg har desværre set mig nødsaget til at slå kommentar-funktionen fra på bloggen, da jeg i det sidste stykke tid er blevet bombarderet med store mængder spam i kommentarerne.
Jeg benytter selvfølgelig de funktioner til blokering af spam, som blog-softwaren har, men det har ikke været nok. Det er rigtig ærgerligt da der er en del som benytter sig af kommentar-funktionen. Alternativt kan du benytte bloggens Kontaktformular eller sende mig en e-mail på hj@easyconsult.dk.
Jeg vil snart opdatere bloggen med ny software eller finde en anden software som kan afbøde den megen spam.
af Henrik Jensen
23. oktober 2013 15:34
I begyndelsen af oktober frigav Microsoft Opdateringspakke 15 (Rollup 15) til MS CRM 2011. Opdateringspakken indeholder bl.a. en række nyheder og ændringer, som baner vejen for opgradering til MS CRM 2013 (læs om Nyheder om MS CRM 2013...).
Man skal dog være opmærksom på, at ved den oprindelige frigivelse var der fejl i komponenten til Outlook. Disse fejl er nu rettet (fra den 22-10-2013) og man kan roligt implementere Opdateringspakke 15 (Rollup 15) til MS CRM 2011...også på Outlook-klienter.
Læs mere om Opdateringspakke 15 (Rollup 15) til MS CRM 2011...
af Henrik Jensen
22. oktober 2013 16:00
Microsoft har frigivet Opdateringspakke 1 (Rollup 1) til version 3 af Connector for Microsoft Dynamics (Build 3.1.116.2). Denne frigivelse har fokus på en forbedret ydelse. Kun enkelte nye funktionaliteter er kommet til.
Opdateringen omfatter bl.a.:
Ydelse |
Den overordnede ydelsen af Connectorens Webservice, Log og Adapter er atter forbedret i denne udgivelse. |
Funktioner (Features) |
Når man genstarter Retry-funktionaliteten, så vil denne køre umiddelbart - uden forsinkelse. |
Dynamics AX |
Hvis man har implementeret Microsoft Dynamics AX 2012 R2 CU 6 eller senere, så er XPO ikke længere nødvendig. Man kan benytte ConnectorHelper-klassen, som er inkluderet i opdateringen, for at opnå samme funktionalitet omkring opsætning og konfiguration af Dynamics AX. |
Dynamics GP |
Alle tidligere udgivelser af Dynamics GP 2010 og GP 2013 er nu understøttet af Connectoren, og kan benyttes i nye og eksisterende installationer. |
Dynamics NAV |
Dynamics NAV 2013 R2 er nu understøttet. |
MSDI-databasen |
Denne frigivelse vil opdatere MSDI-databasen, og dermed give en bedre ydelse. |
|
|
Læs mere (Engelsk): Connector for Microsoft Dynamics V3 CU 1 released today...
Download (Kun adgang for MS-partnere): PartnerSource download Connector for Microsoft Dynamics...
af Henrik Jensen
22. oktober 2013 09:01

I forlængelse af mit henvisning til 27 værktøjer/add-ins til MS CRM, har Flemming Bækdal fra firmaet For A Fact, har gjort mig opmærksom på et produkt, som kan være med til at berige data i dit CRM-system. Produktet hedder Broadlook for Microsoft Dynamics CRM og har følgende hovedfunktionalitet:
- Contact Capture: Med Contact Capture kan man let oprette nye leads i Dynamics CRM. Dette ved blot at kopiere informationer fra en hjemmeside (eller andet sted).
- CRM Shield: CRM Shield er med til at sikre jeres data er ensartet. Det er en form for datavask.
- Profiler: Profiler kan ud fra et Lead søge efter andre Kontakter i samme Virksomhed og efterfølgende berige CRM data, og gøre disse mere værdifulde.
Du kan læse meget mere om Broadlook for Microsoft Dynamics CRM, og sågar se en video om produktet her: Broadlook...
af Henrik Jensen
17. oktober 2013 08:22
Der er rigtig mange som har udviklet såvel værktøjer/add-ins til MS CRM. Nogle skal man betale for andre er gratis. Jeg faldt over en liste med 27 værktøjer/add-ins som man skal primært betale for, og som er med til forøge værdien af MS CRM betydeligt.
Her er listen med de 27 værktøjer (Engelsk): 27 Extremely Good Tools, Products and Services for MS CRM...
af Henrik Jensen
4. oktober 2013 16:17

Convergence er Microsoft Dynamics store konference, hvor du kan blive præsenteret for en række nyheder; herunder Microsoft Dynamics CRM 2013, som også officielt lanceres den 4. november.
Udvalget af sessioner på Microsoft Dynamics CRM er meget stort. Der er 47 sessioner at vælge imellem, som udelukkende handler om CRM. Nogle af emnerne du kan høre mere om er analyseværktøjer, mobilitet, social CRM, integration til Dynamics ERP, øg dine sælgeres produktivitet, den nye æra for kundeservice, opgradering og tilpasning.
Læs mere og tilmeld dig: Convergence 2013 EMEA...